Americký spisovatel Edgar Allan Poe, narozený 19.1.1809, je zakladatelem a předchůdcem dnešní detektivní literatury. Jeho povídky Zlatý skarabeus, Vrah jsi ty, Vraždy v ulici Morgue nebo Odcizený dopis dodnes patří ke klasice žánru. Nejvíce ho ale asi proslavila pochmurná balada Havran, expresivně vyjadřující hrůzu z konečnosti lidského života. Zajímavé na ní je, že nevznikla z náhodné inspirace, ale intelektuálním postupem s cílem dosáhnout maximálního účinku na čtenáře. Spojení tvůrčí fantazie, kombinačních schopností a talent vyvolávat pocit hrůzy byly tím, co Poeovi zajistilo nesmrtelnost po krátkém a dobrodružném životě. Narodil se v rodině kočovných herců. Otec rodinu záhy opustil a matka zemřela, když mu byly dva roky. Dětství a mládí prožil u pěstounů. Původně se měl stát vojákem. Dva roky strávil ve vojenské službě a potom studoval na prestižní vojenské akademii West Pointu. Nedokončil ji, byl vyloučen pro zhýralý život. Teprve potom se začal živit psaním. Zhýralého života ale nejspíš nezanechal, protože zemřel za nejasných okolností v roce 1849. Bylo mu pouhých čtyřicet let . Numerologická mřížka nám ukazuje tři jedničky, svědčící o neschopnosti otevřeně vyjadřovat emoce, osmičku dokládající sílu intelektu, logické myšlení, touhu po moci a majetku, ale také potřebu rovnováhy pro život. K tomu dvě devítky s nadměrnou dávkou hloubavosti.
E.A. Poe nejspíš nebyl šťastný člověk a pokud jde o vyrovnávání se s emocionalitou tří jedniček můžeme klidně předpokládat, že patřil k introvertům, kteří citové problémy a strach z prohry skrývají za předstíranou dominancí, suverenitou a potřebou všechno a všechny ovládat. Sebepodceňování a neschopnost vyjádřit adekvátně co cítí a jak se cítí, často vede k tomu, že si musí stále něco dokazovat riskantními podniky, které přinášejí do jejich života vzrušení, aniž se musí angažovat citově. Tato stránka osobnosti je u Poea paradoxně posilována nejsilnějšími intelektuálními čísly: osmičkou a dvěma devítkami. Tato kombinace utvrzuje nositele v tom, že emocionalita je slabost, kterou je třeba maskovat, ukrývat a potlačovat, protože je v rozporu s racionální částí jeho bytosti.
Osmička dává do vínku logické myšlení, bystrý úsudek, pozorovací talent a smysl pro detaily a je spojována s touhou ovládat a mít moc. Nesmíme zapomínat ani na její mystické poselství: je to číslo karmy, zákona, který připomíná, že všechny naše skutky dojdou dříve či později odplaty.
Hladina energie dvou devítek je tak vysoká, že je třeba hodně úsilí a kázně, aby člověka nestáhla do kruhu bludných myšlenek. Z toho, co o E.A.Poeovi víme, i z toho, co nám sdělují jeho povídky i básně je zřejmé, že se mu to příliš nedařilo. Platí i o něm totéž co o většině lidí s vícečetnými devítkami: složitá, uzavřená povaha, hledající v životě vyšší smysl, s tak vyvinutím smyslem pro odpovědnost, že může omezovat a svazovat sebe i své okolí. Někdy se své odpovědnosti vyhýbá tím, že se nechce s nikým vázat, aby mohl být odpovědný jen sám za sebe.
Prázdné roviny vize a Saturnu u E.A. Poea nijak nepřekvapují. Zvláště rovina Saturnu předvedla v jeho případě svou moc naplno: zkoušky, které před něj postavila, uměl zvládat jen na úrovní umělecké tvorby. V reálném životě to nedokázal.
99 | ||
8 | ||
111 |