Názvy jeho filmů dnes oslovují jen pamětníky a labužníky filmového plátna, ale to nic nemění na tom, že stále patří ke špičkám evropské i světové kinematografie. Italský filmový režisér Federico Fellini se narodil 20.1.1920 a zemřel v roce 1993. Krátce před smrtí obdržel Oscara za celoživotní dílo. Svou kariéru začínal jako kreslíř a karikaturista. Pokud jde o jeho filmy, k nejslavnějším patří Silnice, Cabiriiny noci, Sladký život, Osm a půl, Amarcord, Město žen… ale jeho filmy jsou vlastně nejslavnější všechny. Ve své době byly mnohé z nich považovány navíc i za skandální.
Numerologická mřížka slavného filmového tvůrce je na čísla velmi skoupá. Dvě jedničky, dvě dvojky, jedna devítka, a to je všechno. Dá se z nich vyčíst jen to, že to byl člověk, který uměl naplno a bez zábran hovořit o svých citech a že měl silně vyvinutou intuici.
Sdílnější než čísla jsou v jeho případě prázdné roviny. První z nich je rovina vize, tvořená prázdnými pozicemi čísel 3–5–7, která svým nositelům umožňuje odhalovat budoucí vývoj daleko do budoucnosti. Přitom oni sami si svůj dar často vůbec neuvědomují a považují opakované sny a předtuchy, které se často plní, za normální. Snový svět je ostatně významnou kulisou i ve Felliniho dílech. Nejvýrazněji se uplatňuje ve filmu Giulietta a duchové, který sice nebývá kritiky označován za tak dobrý jako ostatní, ale přesto je velmi působivý a v citlivém divákovi zanechává silný dojem.
Druhou prázdnou rovinou v numerologické mřížce Federica Felliniho je známá rovina Saturnu, s chybějícími čísly 4–5–6. Přináší člověku tvrdé, někdy až kruté životní zkoušky, které se mohou objevit v kterékoliv sféře života, od fyzického a duševního zdraví, přes mezilidské vztahy, lásku, partnerství, až k penězům a ostatním světským statkům. Jedním z častých životních úkolů lidí s rovinou Saturnu je nutnost vyrovnat se světskou slávou a bohatstvím a neztratit přitom základní lidské kvality a smysl pro morální normy. Možná proto tolik nositelů této osudové roviny dosáhne ve své kariéře až „ke hvězdám“, aby za to vzápětí tvrdě zaplatili zdravím či ztrátou soukromého života. I když, kdo si dnes ještě dělá hlavu s nějakými morálními normami, když jde o slávu, peníze, nebo moc?
Životním číslem Federica Felliniho byla šestka, číslo krásy a harmonie, lásky k domovu, k rodině a také číslo tvořivosti a uměleckého vnímání světa. Ovšem i šťastná a harmonická šestka v sobě skrývá prvek pokušení. Objevuje se u lidí, kterým jejich talent umožní získat úspěch, slávu a ruku v ruce s nimi i slušný majetek. A právě tady začíná řádit šotek pokušení, protože sláva a s ní související moc a peníze, dokáží mnohým zamotat hlavu tak, že se začnou považovat málem za bohy a jejich pády potom bývají bolestné. To není jen o Fellinim, ale rozhodně i o něm. Jednou se nechal slyšet, že každý umělec potřebuje nějaký podnět, aby se pustil do nového díla a u něj, že tím podnětem jsou zpravidla dluhy.
9 | ||
22 | ||
11 |