Petr Bezruč, původně Vladimír Vašek, se narodil 15.9.1867 v Opavě a zemřel v roce 1958 v Brně. Je autorem Slezských písní, které jsou dodnes předmětem povinné nebo doporučené četby už na základních školách. Zbytek jeho literárního odkazu jsou už jen takové paběrky. Ale nás nebude zajímat ani tak moc literární dílo „slezského barda“,jako osobnost Vladimíra Vaška, takže nebude na škodu připomenout si několik faktů z jeho života. Narodil se sice v Opavě, ale brzy se s rodiči přestěhoval do Brna, kde vystudoval s mizerným prospěchem gymnázium. Prý už tenkrát psal verše, ale žádné se nedochovaly. Po maturitě začal studovat klasickou filologii v Praze, ale protože se víc věnoval pití a kartám, nechal studia už po třech letech. Většinu života byl poštovním úředníkem. Jeho osudy jsou předmětem mnoha životopisných studií, které se shodují hlavně v tom, že to byl podivín.
Numerologická mřížka sestavená z čísel jeho data narození zase dokládá, že čímkoliv byl, byl tím totálně, naplno, zavile a houževnatě a vytrvale. Skládá se z roviny energie a roviny odhodlání, což jsou ty nejsilnější. Společnost jim sice dělá harmonická šestka, ale moc se asi neuplatnila. Snad jen ve dvou víceméně nešťastných básníkových láskách, které také zůstaly jaksi na okraji jeho života.
Rovinu energie tvoří nejsilnější čísla 7–8–9 a díky tomu jsou její nositelé lidé k neutahání. Mívají dost velké problémy s uvolňováním svého nadměrného energetického potenciálu, který vyžaduje stálou fyzickou i mentální aktivitu. Petru Bezručovi v tomto směru dobře sloužily jeho toulky po Beskydách a psaní. Lidé s rovinou energie jsou neukáznění, nesoustředění, nemají nikde stání a nesnáší jakékoliv zákazy a omezování. Sedmička v rovině je vybavuje soucitem a pochopením, osmička logickým myšlením, perfektním odhadem a smyslem pro detaily a devítka pocitem odpovědnosti i za to, co, se děje kolem. A to všechno najdete také ve Slezských písních. Jestli se vám to nezdá, znovu si je přečtěte.
Rovina odhodlání složená z čísel 11–5–9 sebou nese velkou dávku aktivity, houževnatosti a vytrvalosti. Je pravda, že tyhle vlastnosti se k portrétu podivínského básníka, vyhýbajícího se lidem i všem světským poctám, ani k portrétu neúspěšného studenta se zálibou v pití a karbanu, moc nehodí. Ale nasměrování vrozených dispozic ovlivňuje každý sám. Petr Bezruč nikdy neměl potíže vyjadřovat otevřeně své pocity, jak ve své poezii, tak v osobním životě, pokud se k tomu rozhodl, takže dvě jedničky v jeho rovině odhodlání jsou na místě. Pevnou vůli, citovou hloubku a vytrvalost pětky mu také nelze upřít a to, že všechny tyhle vlastnosti neuplatnil v honbě za slávou a penězi, mu slouží jedině ke cti. Také paličatý byl, hlavně na stará kolena, až běda.
Ještě zbývá harmonická a romantická šestka se svou láskou k domovu a rodině. Protože její pozice ve společnosti takových kalibrů, jako jsou obě roviny, je opravdu velice slabá, spokojme se s konstatováním, že sem tam probleskuje v m istrově poezii. Vzpomeňme třeba na Labutinku.
6 | 9 | |
5 | 8 | |
11 | 7 |